Loading

Ofte stillede spørgsmål

Hvad gør Glee Gum så unikt?

Glee Gum er et naturligt tyggegummi, som ikke indeholder nogen som helst kunstige farver. Produkterne er fremstillet uden konserveringsmidler og med en naturlig gummi – base, som er med til at opretholde regnskoven.

Hvorfor vælge naturlige produkter?

Vi tror på, at det er sundest at undgå kemiske pesticider og tilsætningsstoffer, som ofte bruges i blandt andet tyggegummi produkter. Flere nylige undersøgelser har bevist, at forbruget af ‘’unaturlige’’ produkter, som kan bestå af eksempelvis kunstige tilsætningsstoffer eller sukkererstatning som Aspartam, på længere sigt har konsekvenser sundheden.

Tilbyder i mængderabat?

Det gør vi! Dette foregår efter aftale.

Er Glee Gum glutenfrit?

Glee Gum indeholder ingen gluten. Glee Gum er sikkert for folk med cøliaki eller andre intolerancer for gluten.

Er glee Gum vegetarisk?

Ja, alle vores produkter er vegetariske.

Er Glee Gums produkter testede på dyr?

Nej, ingen af vores produkter er blevet testede på dyr.

Er Glee Gum sikkert for folk med mad allergener?

Glee Gums produkter indeholder ingen af de otte primære mad allergener, som er: mælk, æg, fisk, skaldyr, træ nødder, peanuts, hvede eller sojabønner.

Hvad er Xylitol?

Xylitol er en sukkeralkohol, der bruges som sukkererstatning for diabetikere i fødevarer og tyggegummi. Stoffet forekommer oftest i grøntsager eller træer som eksempelvis ‘’birk’’. Xylitol hjælper tandplejen og er et sikkert substitut på sukker.

Xylitol skal dog altid holdes langt væk fra dyr.

Hvor meget Xylitol indeholder jeres sukkerfrie produkter?

Et stykke af vores sukkerfrie tyggegummier indeholder 0,8 gram Xylitol.

Den optimale daglige mængde Xylitol for en sund tandpleje opnås ved fire stk.

Hvad er de ‘’naturlige varianter’’ som jeres tyggegummier indeholder?

Som tidligere nævnt benytter Glee Gum sig ikke af kunstige tilsætnings- og sødestoffer. Dette betyder altså, at et tyggegummi med vandmelon smag ligeledes stammer fra en vandmelon, et tyggegummi med myntesmag stammer fra mynteblade osv.

Hvorfor benytter i jer ikke af Aspartame?

Aspartame er et kunstigt sødestof, som ikke lever op til de sundhedskrav, som Glee Gum stå inde for. 

Er jeres produkter certificeret som ‘’Kosher-venligt’’?

Ja, alle vores produkter er Kosher – venlige.

Gleegum Danmark

Adresse:  Finsensvej 6A – 2000 Frederikberg

Tlf:  50901245
Cvr: 40 28 35 27

 

Følg os på de sociale medier